نام دامنه، آدرس اینترنتی وبسایت شما در شبکه اینترنت است. انتخاب دامنه مناسب برای کسب‌وکار شما می‌تواند درصد موفقیت آن را بالا ببرد، دامین‌جو به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین انتخاب را برای نام دامنه داشته باشید.

TLD چیست؟

TLD مخفف Top Level Domain یا دامنه سطح بالا است. در هر آدرس اینترنتی بعد از آخرین نقطه نمایش داده می‌شود، برای مثال اگر دامنه https://domainjoo.com باشد TLD آن “.com” است.

طبقه‌بندی پایه TLDها

می‌توان دامنه‌های سطح بالا را به دو دسته‌بندی تقسیم کرد.

gTLDs یا  Generic Top Level Domains / دامنه عمومی سطح بالا
ccTLDs یا  Country Code Top Level Domains / دامنه کد کشوری سطح بالا 

ثبت gTLD یا دامنه عمومی سطح بالا

دامنه‌های عمومی سطح بالا (gTLDs) به کشور خاصی متعلق نیستند و کاملا عمومی هستند. از نظر تئوری این دامنه‌ها را هر فردی در هر جایی می تواند ثبت کند. برای مثال از gTLDs می‌توان به .com, .net, .org, .info اشاره کرد.

چرخه حیات دامنه چیست؟

در باور عموم این جور شکل گرفته که می‌توان دامنه را خرید، این واقعیت ندارد. شما فقط می‌توانید نام دامنه را اجاره کنید. چرخه حیات دامنه با در دسترس بودن برای ثبت شروع و با حذف آن به پایان می‌رسد. به طور معمول در هر جایی نام دامنه را می‌توان بین ۱ تا ۱۰ سال اجاره کرد. در صورتی که نام دامنه تمدید نشود، پس از انقضا حذف می‌شود.

چرخه حیات نام دامنه‌های عمومی سطح بالا

چرخه حیات دامنه‌های عمومی (Generic TLD Domain Name)

چرخه عمر دامنه کاملا مشخص است، این مسیر را می‌توان به ۵ مرحله تقسیم کرد. این مراحل در زیر شرح داده شده است.

مرحله ۱ – نام دامنه آزاد

این مرحله نقطه شروع چرخه حیات دامنه است، درباره  gTLDs نقطه شروع زمانی است که نام دامنه برای ثبت آزاد باشد. یا به معنای اینکه شما به دنبال دامنه‌ای هستید که توسط هیچکسی ثبت نشده است. سرویس دامین‌جو برای این مرحله به شما کمک می‌کند. بار دیگر تکرار می‌کنیم که امکان خرید دامنه وجود ندارد و فقط شما آن را برای مدتی اجاره می‌کنید.

مرحله ۲ – ثبت یا اجاره

مرحله دوم شامل ثبت دامنه آزاد می‌شود. بعد از پرداخت هزینه ثبت، نام دامنه شما فعال می‌شود. در صورتی که قصد انتقال دامنه به ثبت‌کننده (Registrar) دیگری را دارید نیازمند این هست که حداقل ۶۰ روز با ثبت‌کننده فعلی خود بمانید تا امکان انتقال آن را داشته باشید. 

مرحله ۳ –  انقضا و ثبت مجدد

هنگامی که به انقضا نزدیک می‌شوید، اکثر ثبت‌کننده‌های دامنه یادآوری‌هایی را به مشتریان خود ارسال می‌کنند. این به مشتریان کمک می‌کند تا در زمان مناسب آدرس اینترنتی خود را ثبت مجدد کنند. زمانی که به تاریخ  انقضای دامنه برسید دامنه طی ۲۴ ساعت غیرفعال می‌شود. با این حال، دامنه شما برای ثبت توسط دیگران آزاد نیست. اکنون دامنه شما در دوره تمدید (Grace Period) است که بین ۰ تا ۴۵ روز متفاوت است. در این دوره شما می‌توانید بدون پرداخت هزینه‌ای دامنه خود را ثبت مجدد کنید.

مرحله ۴ – دوره بازخرید

هنگامی که دوره تمدید به پایان برسد، شما همچنان این شانس را دارید که دامنه خود را ثبت مجدد کنید. با این حال، در این مرحله برای فعال شدن دامنه برای شما نیازمند این هست که هزینه بازخرید را بپردازید. این دوره معمولا ۳۰ روز زمان می‌برد. مهمترین چیزی که باید در نظر داشته باشید اگر می‌خواهید دامنه خود را بار دیگر فعال کنید این دوره بهترین زمانی است که می‌توانید این کار را انجام دهید قبل از اینکه به برند، محصول یا سرویس شما آسیب بیشتری برسد. فقط به خاطر اینکه شما موفق به انجام این مرحله نشدید نتیجه کار شما می‌تواند از بین برود با اینکه در زمان خوب و مناسبی هم بودید.

مرحله ۵ – در انتظار حذف

هنگامی که دوره بازخرید به پایان برسد، نام دامنه شما وارد مرحله حذف می‌شود. این مرحله به طور معمول ۵ روز زمان می‌برد و در طی این زمان امکان بازیافت دامنه را ندارید. اگر دامنه خود را می‌خواهید می‌توانید صبر کنید تا دامنه حذف شود سپس بعد از آزاد شدن دامنه به ثبت آن اقدام کنید. اشکال بزرگی که در این مرحله است اگر بخواهید دامنه را ثبت کنید باید قبل از دیگران این کار را انجام دهید، چرا که دامنه برای دیگران هم آزاد هست و امکان ثبت آن را دارند. در نهایت امکان این هست که دامنه خود را از دست بدهید.

در دنیای مجازی بدست آوردن نام دامنه مناسب در زمان مناسب به شما کمک می‌کند تا موفق شوید. سرویس دامین‌جو به شما برای انتخاب دامنه مناسب کمک می‌کند. مهمترین مساله برای شما این هست که به خاطر داشته باشید دامنه را در زمان مناسب تمدید کنید. 

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *